Jak wybrać rowerek dziecięcy? Jakie zalety mają rowerki biegowe dla dzieci

Wybierając rowerek dla dziecka, istotne są takie czynniki jak wiek, wzrost i umiejętności dziecka, a także jego preferencje i styl jazdy. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą pomóc w wyborze.

Jak wybrać odpowiedni rower dziecięcy?

Źle dobrany rowerek dziecięcy może utrudnić dziecku naukę jazdy na rowerze lub je w ogóle zniechęcić. Zobacz, co wziąć od uwagę, gdy szukasz rowerka dla dziecka. W sklepach są też praktyczne rowerki biegowe, które mogą być używane już przez maluchów w wieku dwóch lat.

Wiek i wzrost dziecka. Najmłodsze dzieci, poniżej 2 roku życia, powinny korzystać z hulajnogi lub rowerka biegowego. Dzieci w wieku od 2 do 4 lat mogą korzystać z rowerka biegowego lub małego rowerka z pedałami, a dzieci powyżej 4 lat z większych rowerów z pedałami. W przypadku wzrostu dziecka, rowerek powinien być dostosowany do jego wysokości, by dziecko mogło łatwo dosięgnąć pedałów.

Waga i jakość. Dobry rowerek dla dziecka powinien być lekki i łatwy do prowadzenia, by dziecko mogło nim swobodnie manewrować. Ważne, by był również wytrzymały i dobrze wykonany, a będzie służył przez długi czas.

Bezpieczeństwo. W przypadku rowerka biegowego ważne są takie elementy jak hamulec ręczny i odblaski, by dziecko było widoczne na drodze. Dla większych rowerów z pedałami kluczowe są m.in. hamulce i osłona łańcucha. Zadbaj też o to, by dziecko miało kask.

Rowerek biegowy – zalety

Rowerek biegowy to dobry wybór dla dzieci, które jeszcze nie potrafią jeździć na tradycyjnym rowerze z pedałami. Dzięki niemu maluch może nauczyć się utrzymywania równowagi i koordynacji ruchowej, ćwiczy balans i równowagę. Jego koordynacja znacznie się poprawia, potem dziecko świetnie sobie radzi na rowerze tradycyjnym.

Później nauka jazdy na rowerze z pedałami jest łatwiejsza i szybsza. Rowerki biegowe dla dzieci nie mają pedałów, dziecko porusza się nimi za pomocą nóg – najpierw spacerem, potem truchtem, a następnie biegiem.

Czym różni się rower biegowy od tradycyjnego?

Przede wszystkim tym, że nie ma pedałów. Mogą na nim uczyć się jazdy nawet półtoraroczne maluchy. Poza tym rowerki biegowe są bezpieczniejsze od dwukołowych i można ćwiczyć na nich jazdę nawet w domu. Jazda na nim polega na odpychaniu się z wykorzystaniem nóg oraz ich lekkim unoszeniu.

Są świetne na początek przygody z jazdą na rowerze. Zdaniem fizjoterapeutów rowerek biegowy, poprzez wymuszenie prostej postawy i kontroli równowagi, jest cenny dla rozwoju motorycznego dziecka. Uczy samodzielności i wpływa korzystnie na rozwój psychofizyczny.