Męskie choroby, które są często zaniedbywane

Choroby dotykające mężczyzn są często lekceważone z powodu stereotypu, że mężczyźni nie chorują. Jednak wiele męskich chorób może być tak samo poważnych jak te, które dotykają kobiety i dzieci. Choroby, które są niedostatecznie zdiagnozowane u mężczyzn to m.in. cukrzyca, choroby serca, choroby związane z prostatą, depresja, czy zaburzenia snu.

Schorzenia związane z prostatą

Choroby związane z prostatą to poważny problem dla mężczyzn. Podczas gdy rak prostaty i łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH) dotyczą milionów mężczyzn, zapalenie gruczołu krokowego jest mniej znane.

Rak prostaty to najczęstszy nowotwór mężczyzn. Szacuje się, że u jednego na 20 mężczyzn w ciągu życia zostanie zdiagnozowany rak prostaty, lub inne schorzenie związane z gruczołem krokowym.

Wczesne wykrycie schorzeń prostaty, daje duże szanse na ich wyleczenie, jednak, aby było to możliwe, trzeba regularnie badać gruczoł krokowy, a także poziom hormonów. Do wczesnych badań przesiewowych należą badania krwi, takie jak stężenie PSA (antygenu swoistego dla prostaty) oraz cyfrowe badanie odbytnicy (DRE). Badania te mogą wykryć oznaki ewentualnych komórek rakowych zarówno w próbkach moczu, jak i nasienia, pobranych po wytrysku, dzięki czemu w razie wykrycia nieprawidłowości, można zastosować szybkie i skuteczne leczenie.

Niski testosteron

Niski testosteron (znany również jako hipogonadyzm) to stan, w którym organizm nie produkuje wystarczającej ilości tego hormonu. Testosteron jest odpowiedzialny za wiele rzeczy, takich jak wzrost mięśni i utrzymanie gęstości kości.

Zaburzenia erekcji (ED) jest częstym objawem niskiego testosteronu, ale nie jest jedynym. Inne objawy to utrata masy mięśniowej, obniżony poziom energii, zmniejszony popęd płciowy i depresja.

Testosteron można zmierzyć za pomocą prostego badania krwi.

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji to niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. Erekcje są normalną reakcją na bodźce seksualne i są niezbędne do aktywności seksualnej.

Mężczyźni, którzy mają zaburzenia erekcji, mogą doświadczyć tego na różne sposoby, ale zwykle dzieje się to po byciu stymulowanym seksualnie. Niektórzy mężczyźni mogą być w stanie uzyskać erekcję, ale nie mogą utrzymać jej wystarczająco długo, aby odbyć stosunek; inni nie będą w stanie uzyskać jej w ogóle, nawet jeśli staną się pobudzeni. Ponieważ erekcja występuje, gdy krew płynie do penisa, problem ten może powodować poważne emocjonalne obciążenie i zakłopotanie dla mężczyzn.

Wstąp na https://www.legnicainfo.pl i wyposaż się w jeszcze więcej ciekawych tematów.

Depresja i zaburzenia snu

Depresja i zaburzenia snu są powszechne u mężczyzn i często idą w parze. Dobra wiadomość jest taka, że depresja jest uleczalna. Depresja jest poważną chorobą psychiczną, która wpływa na sposób odczuwania, myślenia i zachowania. Może ona powodować wiele problemów w codziennym życiu, w tym uczucie smutku, beznadziei lub winy; zmiany w nawykach żywieniowych; utrata lub przyrost masy ciała; zbyt długi sen lub niemożność zaśnięcia w ogóle; utrata zainteresowania czynnościami, które kiedyś sprawiały przyjemność, takimi jak seks lub ćwiczenia; uczucie irytacji wobec innych, jak również siebie samego bez powodu.