Zasłony do kuchni – dlaczego warto je wybrać?

Zasłony do kuchni powinny idealnie komponować się z wnętrzem. Wybór tkanin, kolorów i wzorów daje szerokie możliwości dekorowania okien. Aranżacja jest zawsze sprawą indywidualną, zależną od aktualnych trendów i osobistych upodobań.

Dlaczego wybierane są zasłony do kuchni i jadalni?

Kuchnia zasługuje na szczególną uwagę, bo w niej spędzamy sporo czasu, a niekiedy i znacznie więcej. Nie tylko gotujemy, ale spożywamy posiłki i pijemy poranną czy wieczorną kawę. Musimy więc zadbać o jej aranżację. Ważnym elementem wystroju wnętrza jest dekoracja okna i parapetu. Doskonale prezentują się firany we wzory. Przepuszczają światło, więc wnętrze staje się doświetlone. Bardzo popularne są dziś zasłony do kuchni dobrane do ścian i mebli. Nadają określony styl i czynią przestrzeń bardziej przytulną. Pożądane są szczególnie w okresie jesienno-zimowym, ponieważ chronią przed chłodem. Jeśli występują zabrudzenia przy oknie, z łatwością zakryjemy je za pomocą zasłon.

Czy sprawdzają do kuchni zasłony i żaluzje?

W kuchniach rolety są zastępowane zasłonami, bo te wyglądają bardziej efektownie, stając się ozdobą przestrzeni. Możemy dać ponieść się lekkiej fantazji, bo na rynku jest wiele tkanin do wyboru w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Wystarczy je odpowiednio upiąć, a staną się dekoracją kuchni. Nie tylko ładnie się układają na oknach, ale są praktyczne w użytkowaniu, bo pierzemy je w pralce. Niektórych tkanin nie musimy nawet prasować. Jeśli chcemy, żeby osłona była funkcjonalna, zimą wybieramy zasłony zaciemniające, a latem zwiewne, bo są delikatniejsze. Chcąc zapewnić sobie prywatność i zasłonić kuchnię przed widokiem sąsiadów czy przechodniów, to wybierzmy wzorzyste i nieprześwitujące zasłony. Jeśli mamy przekonanie do żaluzji, możemy je również zamontować, będą dodatkowo chroniły pomieszczenie przed ostrym słońcem.

Jak wybrać zasłony kuchenne? Wymiary

Przy wyborze ważne są wymiary. Nie powinny zasłaniać grzejnika i utrudniać dostępu do szafek. Jeśli blat mamy przy oknie dobrze, gdy są kilka centymetrów krótsze, nie będą się brudzić. Czy istnieje uniwersalna tkanin z której powinny być uszyte zasłony? Raczej nie, bo wszystko zależy od naszych upodobań. Do wyboru jest wiele materiałów, m.in.: len, bawełna, etamina, mikrofibra, tiul, tafta, woal, satyna, perkal, żakard. Osłony powinny się komponować z wystrojem wnętrza, więc ważna jest kolorystyka. Lekka zasłona układa się w fale, a jeśli wybierzemy z nadrukiem, np. jesiennych liści, delikatnych gałązek, ostów malowanych pędzlem, zapewnimy kuchni świeżość. Jest duży wybór produktów wzorzystych oraz gładkich, co daje ogrom możliwości dekorowania okien.