Jak urządzić kuchnię, żeby była funkcjonalna?

Urządzanie kuchni to bardzo ważny element aranżacji wnętrz. Zarówno kuchnię jak i łazienkę projektujemy raz na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, dlatego dobrze jest wszystko dopiąć na przysłowiowy ostatni guzik. Od czego zacząć?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak urządzić kuchnię, aby była funkcjonalna
  • na co zwracać uwagę przy urządzaniu kuchni

Jak już wspominaliśmy, kuchnię urządzamy raz na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, dlatego przede wszystkim warto zacząć od takich elementów jak instalacja wodno-kanalizacyjna oraz instalacja elektryczna. Odpowiednie rozmieszczenie rur i odpływów do zlewu, zmywarki, a także właściwe rozmieszczenie gniazdek elektrycznych ma bardzo duże znaczenie dla dobrego funkcjonowania kuchni. Pod tym kątem także należy patrzeć na sprzęty AGD, ponieważ płyta indukcyjna czy kuchenka elektryczna bądź kuchenka gazowa muszą znaleźć się w odpowiedniej odległości od zmywarki i zlewozmywaka, podobnie jak powinna zostać zachowana właściwa odległość lodówki od zlewu czy piekarnika. Dlatego to wszystko razem trzeba odpowiednio zaprojektować tak, by było nie tylko funkcjonalne, ale także zwiększało bezpieczeństwo użytkowania sprzętów AGD.

Jak urządzić kuchnię, żeby była funkcjonalna? Dokładnie wszystko zaplanuj!

Chcąc urządzić kuchnię spełniającą w pełni swoje funkcje przede wszystkim zaplanuj co do milimetra dokładnie ustawienie wszystkich sprzętów. Najlepiej zrobić to według trójkąta roboczego, który zawiera w sobie lodówkę, zlewozmywak (np. któryś z tych: https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/zlewozmywaki-i-baterie-kuchenne/zlewozmywaki) oraz kuchenkę. Opiera się on na tym, że wyjmujemy coś z lodówki, myjemy, przygotowujemy, a następnie przyrządzamy. W ten sposób mamy wszystkie sprzęty postawione tak, by po kolei wykonywać prace kuchenne i nie musieć nigdzie bez potrzeby przenosić na przykład skrojonych warzyw. Pamiętajmy też o dokładnym rozmieszczeniu sprzętów AGD tak, by one prawidłowo funkcjonowały, zgodnie ze wskazaniami producenta. Dzięki temu strefa przygotowywania posiłków i strefa gotowania będą idealnie rozmieszczone.

W zależności od tego, ile gotujemy będziemy potrzebować większy lub mniejszy blat roboczy, aby funkcjonalnie urządzić kuchnię. To także jest bardzo ważne w zaplanowaniu kuchni. Inną kwestią jest przechowywanie sprzętów w szafkach. W zależności od tego, ile mamy zastawy stołowej, sprzętów małego AGD takich jak mikser, blender czy toster, musimy mieć na to odpowiednie miejsce do przechowywania. Ważne także by mieć gdzie przechować garnki oraz zrobić szafkę będącą spiżarką, na przykład na domowe przetwory bądź zapasy suchego prowiantu takiego jak makaron, ryż czy mąka.

Co zrobić, jeśli nie wiesz jak urządzić funkcjonalną kuchnię? Poproś projektantów o pomoc przy urządzaniu funkcjonalnej kuchni

Jeżeli nie mamy pomysłu i umiejętności, aby zaplanować naszą wymarzoną kuchnię, warto zwrócić się do projektantów wnętrz, który pomoże w aranżacji kuchni. Może to być szczególnie potrzebne, jeśli chcemy urządzić wąską kuchnię w małym mieszkaniu. Jeśli nie stać nas na taki wydatek możemy udać się do sklepów, w których projekt kuchni jest na przykład w cenie materiałów budowlanych lub wykończeniowych, które będziemy kupować na urządzanie kuchni. To bardzo dobry pomysł, ponieważ specjaliści od projektowania kuchni powiedzą nam co możemy zmienić by nasza kuchnia była jeszcze bardziej funkcjonalna. Dodatkowo, jeśli mamy mieszkanie w stanie deweloperskim podpowiedzą nam jeszcze przed odbiorem mieszkania jak pokierować ekipą wykończeniową, by pozmieniać pewne ustawienia instalacji wodno-kanalizacyjnych bądź instalacji elektrycznej tak, by kuchnia była w pełni funkcjonalna. Pomogą także w dokładnym zaplanowaniu szafek, wyborze odpowiedniego zlewozmywaka (np. zlewozmywak granitowy: https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/zlewozmywaki-i-baterie-kuchenne/zlewozmywaki-granitowe), baterii kuchennej (https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/baterie-kuchenne/baterie-kuchenne), sprzętu AGD oraz innych elementów wyposażenie kuchni tak, by urządzić idealną, funkcjonalną kuchnię, a jednocześnie zmieścić się w budżecie przeznaczonym aranżację tego pomieszczenia w mieszkaniu.