Jak zacząć prowadzić zdrowy tryb życia

JAK ZACZĄĆ PROWADZIĆ ZDROWY STYL ŻYCIA

Zacząć zdrowo żyć może każdy, o każdej porze roku, skończmy z wymówkami, że zaczniemy od nowego roku, lub blisko lata, ponieważ jak każdy z nas wie, takie postanowienie jak zdrowy tryb życia trzeba prowadzić każdego dnia przez 365 dni w roku.
Odżywianie się zdrowo i uprawianie aktywności fizycznej poprawia nie tylko naszą kondycję, ale także sprawi, że nasze samopoczucie się polepszy i wystąpi u nas mniejsza szansa na zapadnięcie na ciężkie choroby.
Zalet prowadzenia zdrowego trybu życia jest mnóstwo, lecz na początku trzeba postawić małe kroki, by nasz cel osiągnąć.

ODPOWIEDNIA DIETA

Zbilansowane posiłki i regularne ich spożywanie to pierwszy krok do zdrowego odżywiania. Pamiętaj, by na twoim talerzu znalazło się jak najwięcej warzyw, owoców, ryby, rośliny strączkowe oraz węglowodany.
Pamiętaj o produktach zbożowych, które powinny być stałym elementem twojej codziennej diety oraz nie zapominaj o nabiale.
Unikaj przetworzonego jedzenia, tłuszczów- zwłaszcza zwierzęcych, alkoholu i słodyczy. Zastąp je owocami, alejami roślinnymi lub posiłkami przygotowanymi w domu, będzie to opcja o wiele zdrowsza niż w niejednym fast foodzie.

REGULARNE ĆWICZENIA

Pocieszę cię tym, że godzinne treningi i to codzienne, przy których musisz wylewać tonę potu, już dawno odeszły w odstawkę. Znajdź taki sport lub zestaw ćwiczeń, które będziesz mógł/ mogła wykonywać ¾ razy w tygodniu, przynajmniej przez kilka minut. Pozwoli ci to nie tylko poprawić kondycję twojego ciała, lecz podczas ćwiczeń zapomnisz o pracy, szkole czy obowiązkach domowych, a za to twój organizm, zacznie tworzyć dopaminę, czyli hormon szczęścia.

Gdzie znajdziemy najlepsze miejsca do ćwiczeń w Rzeszowie? Sprawdź na https://rzeszowinfo.pl/

ODPOCZYNEK I RELAKS

By zapobiec chorobom cywilizacyjnym, jak depresja, otyłość, lęk społeczny, naukowcy zalecają, aby 8 godzin poświęcić na sen, 8 na pracę i 8 na odpoczynek. Zaburzenie tego rytmu, sprawi, że będziemy łatwiej podatni na stres, zmęczenie i podjadanie niezdrowego jedzenia, co może pogorszyć stan naszego zdrowia.
Warto więc w ciągu dnia znaleźć chwilę ciszy i spokoju tylko dla siebie. Polepszy się nie tylko nasze zdrowie czy samopoczucie, ale także relację z innymi ludźmi.

WYKONUJ BADANIA PROFILAKTYCZNE
Wykonywanie co roku badań profilaktycznych jak cytologia, badanie krwi czy moczu pozwoli na wczesne wykrycie choroby i szybsze jej leczenie. Dotyczy to szczególnie chorób układu moczowego czy nowotworów.

PAMIĘTAJ, ŻE ROBISZ TO DLA SIEBIE

Nikt zdrowego i sprawnego ciała nam nie da, musimy sami ciężko na nie zapracować, by cieszyć się potem nim na długie lata. Najważniejsza jest systematyczność, pamiętaj, że zdrowy tryb życia prowadzi się codziennie, a nie tylko na kilka tygodni czy miesięcy. Szczupła sylwetka to nie wszystko, ważne jest jak nasz organizm, działa od wewnątrz.
W naszym życie jest miejsce na szczupły brzuch, przebiegnięcie maratonu czy podniesienie 100 kilo na siłowni, lecz codzienność polega na tym, że sami musimy dokonywać wielu wyborów, które mają potem wpływ na nasz organizm i zdrowie psychiczne.