Jeden napój, wachlarz korzyści – Właściwości yerba mate

Wiele osób pije czarną kawę, aby nie czuć zmęczenia i trochę się obudzić. Nie jest to nic nadzwyczajnego, kiedy musimy być na pełnych obrotach przez cały dzień. Jednak czarna kawa nie jest najlepszym wyborem. Oprócz tego, że w dużych ilościach zaburza poziom naszej koncentracji oraz rytmu snu, to jeszcze wypłukuje magnez, powodując skurcze. 

Dlatego wiele osób zmienia kawę na yerba matę. Napar, który dodaje więcej energii, skuteczniej pobudza i dostarcza wiele składników odżywczych.

Yerba mate zamiast kawy

Napar z liście ostrokrzewu paragwajskiego to yerba mate. Od wielu stuleci był to popularny napój w Ameryce Południowej. Obecnie zaś coraz więcej ludzi na całym świecie pije yerba mate zamiast kawy. Co takiego jest w suszu z ostrokrzewu?

Znacznie więcej kofeiny. Średniej mocny napar yerba mate zawiera więcej kofeiny, niż mocna czarna kawa. Dodatkowo yerba skuteczniej pobudza i dostarcza więcej energii an dłużej. Lista właściwości yerba mate na tym się jednak nie kończy.

Odwiedź nas także pod adresem zpowiatu.pl, żeby wyposażyć się w inne świetne porady związane z dietą, zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Właściwości yerba mate

Liście ostrokrzewu paragwajskiego zawierają w sobie mnóstwo składników odżywczych. Wśród nich jest magnez, dzięki któremu sprawniej działa nasz układ mięśniowy. Nie można również zapomnieć, że magnez świetnie działa na naszą pamięć i koncentrację, dlatego yerba mate świetnie służy studentom oraz osobom pracującym umysłowo.

Osoby mające problem z nadciśnieniem muszą rezygnować z kawy. Jednak nie muszą odmawiać yerba mate. Pomimo tego, że zawiera ona kofeinę, to posiada również składniki normujące ciśnienie krwi. W praktyce yerba nie powoduje nagłego skoku ciśnienia, a nawet pomaga je obniżyć.

W liściach ostrokrzewu paragwajskiego znajduje się również duża ilość przeciwutleniaczy. Składniki te mają niezwykłą właściwość powstrzymywania rozwoju komórek nowotworowych. Regularne picie yerba mate pomoże obniżyć ryzyko zachorowania na raka.

Napar będzie również pomocny w przypadku zaparć i problemów z trawieniem. Yerba mate zawiera wiele składników przyspieszających metabolizm oraz ma działanie moczopędne. W związku z tym świetnie wspomaga także odchudzanie, przyspieszając spalanie kalorii.

 

Czy trzeba czegoś więcej, aby ogłosić yerba mata zdrowszą kawą lub nawet cudownym napojem? Chyba nie.